top of page
Obrázek autoraMartin Pohludka

Utopené elektrokolo, první kroky, čemu se vyhnout, jak na pojistné plnění?

Vážení zákazníci a přátelé,

v těchto dnech čelíme mimořádné situaci, která zasáhla nejen naše města a vesnice, ale i mnoho z vás osobně. Povodně, které nyní probíhají, nám připomínají sílu přírody a důležitost solidarity, pomoci a vzájemné podpory. Naše firma chce v této těžké době vyjádřit hlubokou solidaritu s těmi, kteří byli povodněmi zasaženi. Víme, že mnozí z vás se potýkají s těžkými ztrátami, a chtěli bychom vás ujistit, že na vás myslíme a chceme nabídnout svou pomoc, jak jen nám to naše kapacity a ekonomická situace dovolí.


Povodeň elektrokolo, codělat když elektrokolo zasáhne voda?

Neváhejte se na nás obrátit, ať už se jedná o radu, servis nebo jen konzultaci ohledně vašeho potopeného elektrokola. Uděláme maximum pro to, abychom vám pomohli najít řešení. Spojit se s námi můžete na:




V případě, že bylo i Vaše elektrokolo povodněmi zasaženo, tady je pár prvních kroků, které můžete udělat, aby bylo možné co nejvíce zachránit.




1. IHNED VYPNĚTE A ODPOJTE BATERII

Nejdůležitějším a nejrychlejším krokem, který musíte provést, je vypnout elektrokolo a co nejdříve odpojit baterii. Voda a elektřina nejsou dobrými kamarády – pokud je baterie zapojena, riziko zkratu je velmi vysoké. Jakýkoli zkrat může trvale poškodit baterii, motor a další elektroniku.

Zároveň neotálejte. Pokud elektrokolo sedělo dlouho ve vodě, riziko vzniku dalších škod každou minutou narůstá.


2. NEZAPÍNEJTE ELEKTROKOLO!

Jednou z největších chyb je pokus o zapnutí kola hned po vytažení z vody, aby se zjistilo, zda „ještě funguje“. Toto je zásadní chyba, která může způsobit nevratné poškození. Když je voda v kontaktu s citlivou elektronikou a napájením, aktivace elektrokola může vést ke zničení komponent, které by jinak mohly být zachráněny.


3. ODSTRAŇTE VIDITELNOU VODU A ZAČNĚTE SUŠIT

Pokud je to možné, odstraňte přebytečnou vodu – osušte povrchové části, jako jsou rám, motor, displej a kabeláž. Vyhněte se použití fénu nebo jiného přímého zdroje tepla. Vysoké teploty by mohly poškodit citlivé součástky uvnitř motoru nebo baterie. Nejlepší je nechat elektrokolo přirozeně vyschnout na suchém, dobře větraném místě.


4. NECHTE BATERII VYSCHNOUT, ALE NEROZDĚLÁVEJTE JI


Elektrokolo voda baterie voda

Baterie je klíčovou součástí elektrokola a také tou nejcitlivější. Po odpojení ji nechte na suchém, teplém, větraném místě několik dní. Baterii nerozšroubovávejte, to ponechte na odborném servisu, jelikož by Vám pojišťovna v případě žádosti o plnění tuto žádost jistě zamítla. Může to znít neintuitivně, ale v mnoha případech existuje šance, že baterie bude ještě fungovat, pokud se voda nedostala hluboko dovnitř.


Avšak pokud došlo k přímému kontaktu vody s vnitřními součástkami baterie (opravdové ponoření větší části baterie, je takřka jisté, že došlo k trvalému poškození, to se nemusí projevit ihned, časem ale můžou kontakty korodovat, to může vlivem otřesů vést ke zkratu a v neposlední řadě až k požáru celého elektrokola.


Kontrolu baterie po vyschnutí je důležité přenechat odborníkům, kteří mají nastavené kroky a nástroje pro zjištění, zda baterie stále funguje bezpečně.


5. MOTOR A ELEKTRONIKA, JE ŠANCE NA ZÁCHRANU?


U motoru a elektroniky je šance na nápravu pozitivnější. Pokud voda nepronikla hluboko do motoru nebo nepoškodila ovládací jednotku, je možné, že motor bude po důkladném vysušení stále fungovat. Naše motory mají určitou ochranu proti vniknutí vody, takže pokud kolo bylo pod vodou jen krátce, může motor zůstat funkční.

Poškození motoru však může být neviditelné na první pohled. Diagnostiku by měl provést odborný servis, který zkontroluje motor, senzory a kabeláž, aby určil, zda nedošlo k zkratu nebo jinému poškození, či vniknutí vody do systému.



oprava motoru elektrokola po povodních

6. MECHANICKÉ ČÁSTI, POZOR NA KOROZI


I když elektronika může přežít, voda může poškodit mechanické součásti kola – jako jsou ložiska, řetěz, brzdy či převody. Znečištěná voda (např. z povodní) obsahuje nečistoty a chemikálie, které mohou způsobit korozi nebo opotřebení mechanických částí. Po důkladném vysušení doporučujeme dát elektrokolo na servis, kde zkontrolují všechny mechanické komponenty.


Na obrázku vidíte opravu právě zkorodovaného motoru vlivem vniknutí vody. Proběla kompletní výměna ložisek, výměna maziva a další. Voda se naštěstí nedostala k vinutí motoru.



7. KDY JE KOLO "NA VYHOZENÍ"?

Pokud bylo elektrokolo dlouho pod vodou, existuje riziko, že baterie a motor byly nenávratně poškozeny. Voda se mohla dostat hluboko do systému, kde způsobila korozi nebo zkrat. V takovém případě může být nutné baterii nebo motor vyměnit.


Zda bude nutné komponenty vyměnit závisí na rozsahu škod – v některých případech je možné vyměnit jen některé součástky (např. baterii či motor), v jiných případech však může být cena opravy vyšší než koupě nového elektrokola. Diagnózu vám však vždy poskytne jen odborný servis.


Mé obecné doporučení je, pokud byla baterie opravdu utopená, buďte opatrní a z preventivních důvodů proveďte její kompletní výměnu za novou. Předejdete tím spoustě problémům do budoucna. Motor často zachránit lze a často to není ani finančně nákladné. Vaše záleží na rozsahu škod a na tom, jaké byly Vaše první kroky po tom, co jste Vaše kolo vytáhli.


Jak se vyhnout nejčastějším chybám?


1. Nepoužívejte horký vzduch k sušení

Použití fénu nebo jiných zdrojů horka může zhoršit situaci. Přehřátí komponentů může způsobit jejich poškození. Nechte kolo přirozeně vyschnout.


2. Nespěchejte s kontrolou funkčnosti

Trpělivost je klíčová. Dejte elektrokolu čas pořádně vyschnout. Pokusy o rychlé zapnutí mohou vést k poškození elektroniky, která by jinak mohla být v pořádku.


3. Nesnažte se baterii či motor otevírat sami

Manipulace s baterií a motorem bez odborných znalostí je nebezpečná a může vést k nevratnému poškození. Navíc můžete přijít o nárok na záruku či pojistné plnění. Opravy a kontrolu svěřte profesionálnímu servisu.



Jak uplatnit nárok na pojistné?


Máte-li elektrokolo pojištěné, nahlaste škodu co nejdříve. Připravte si dokumentaci, jako je faktura za koupi elektrokola (fakturu od nás máte v emailu, případně Vám ji rádi zašleme), fotky poškození a případně i posudek od odborného servisu. To vám může pomoci při vyřizování pojistného nároku.

Pojištění proti povodním kryje škody způsobené vodou, ale podmínky se mohou lišit. Důkladně si prostudujte svou pojistnou smlouvu, případně kontaktujte svou pojišťovnu, abyste zjistili, na co máte nárok.


Zde je několik kroků, které byste měli podniknout:

  • Nahlaste škodu co nejdříve – pojišťovny často mají omezené lhůty pro nahlášení škod.

  • Zdokumentujte poškození – pořiďte fotografie kola a poškozených částí. Každý detail může pomoci při uplatnění pojistného. Čím více fotografií, tím lépe.

  • Získejte odborný posudek – nechte si udělat posudek v certifikovaném servisu, který bude obsahovat podrobný popis poškození a odhad nákladů na opravu.

  • Kontaktujte pojišťovnu a předložte veškerou dokumentaci, včetně faktur, kupních dokladů a odborného posudku.


Pokud máte ve smlouvě krytí pro případy povodní a živelných pohrom, máte šanci na vyplacení pojistného. Záleží však na konkrétních podmínkách vaší smlouvy, které je dobré si pečlivě pročíst, případně pojišťovnu kontaktovat.




Závěr: Šance na záchranu elektrokola po povodni existuje, ale jedná se o závod s časem

Pokud dojde k utopení elektrokola, není to nutně konec. Správné a rychlé kroky, jako je vypnutí a odpojení baterie, důkladné vysušení a diagnostika odborníky, mohou zvýšit šance na záchranu kola. Motor i baterie mohou být stále funkční, pokud nebyly zasaženy příliš silně. Na druhou stranu, při dlouhodobém ponoření do vody může být škoda natolik rozsáhlá, že bude nutné vyměnit klíčové komponenty.


Buďte trpěliví, nechte kolo dostatečně vyschnout a nechte odborníky rozhodnout o dalším postupu. Nepodceňujte případné doporučení servisních techniků. Rizika zde jsou a v případě takovéto katastrofy jsou rizika reálná.


Přejeme Vám, abychom tuto situaci všichni společně zvládli v plném zdraví.


V případě zájmu o naše služby nás kontaktujte.


KDO JSME?


Jsme malá rodinná firma a zabýváme se přestavbami jízdních kol na výkonnější elektorkola s delšími dojezdy, než jaké nabízí běžná komerční elektrokola. Za polovinu ceny běžného elektorkola tak přeměníme vaše oblíbené domáci kolo, na které jste zvyklí a jste s ním spokojení, na špičkové a výkonné elektrokolo.






Zdroje obrázků:


Tag: Utopené elektrokolo, povodeň 2024 elektrokolo, elektrokolo vniknutí vody, Elektrokolo povodeň, poškozené elektrokolo vodou, první pomoc elektrokolo, utopená baterie elektrokolo, oprava elektrokola po povodni, jak zachránit elektrokolo, diagnostika elektrokola, povodně a elektrokola, servis elektrokol poškozených vodou, poškození baterie elektrokola.




613 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše