top of page

JAKOU PŘESTAVBOVOU SADU VYBRAT?

Pro kompletní přestavbu jízdního kola potřebujeme tyto komponenty

Motor, baterii a display, ostatní komponenty jsou na zvážení. Velmi doporučuji také akcelerační páčku a senzor řazení, v této sekci si vše dopodrobna rozebereme a pomůžu Vám vybrat vaší dokonalou sadu!

 

VÝBĚR MOTORU

Výběr výkonu motoru je hlavně o prioritách. Co od elektrokola požadujete. Jestli chcete jezdit do kopců a v terénu, nebo na klasické výlety po cyklostezkách případně v mírném terénu. 

přestavba kola na elektrokolo

MOTOR 250W

Tento motor doporučuji lidem, kteří nepotřebují nejvyšší výkon motoru. Případně všem, kteří chtěji výkon klasického elektrokola za zlomek ceny běžného elektrokola. Tento motor doporučujeme všem, s váhou nepřesahující 80kg. V opačném případě se Vám do kopce pojede hůř. Což ale někdo vyhledává, né každý potřebuje, aby mu elektrokolo vyjelo kopec bez šlápnutí, někdo potřebuje jen přípomoc. ​

MOTOR 750W -  ideální poměr cena výkon 

Zákazníky nejoblíbenější sada. Sám ji na elektrokole používám. Až 3x vyšší výkon, než u klasických elektrokol, to poznáte při jízdě do kopce ale i po rovině. Motor takřka neklade odpor, lze s ním jet i bez baterie. Doporučuji všem, kteří hledají skvělý výkon a zároveň daleký dojezd. Váha jezdce až tak nerozhoduje, jelikož tento motor neztrácí výkon ani u jedinců vážících nad 100kg. ​

MOTOR 1000W

Tento motor doporučuji lidem, kteří jezdí s elektrokolem převážně do terénu a do hor. Lidem vážícím nad 110kg, taky těm, kteří hledají to nejlepší jelikož naše legislativa povoluje přestavbové sady o maximálním výkonu 1000w. Je to prostě to nejsilnější, co lze v ČR používat. Rozdíl výkonu mezi klasickým elektorkolem zde nebudu ani rozebírat. Díky extrémnímu výkonu bude ale dojezd v průměru o 1/4 kratší. Efektivnější jízdou lze naopak dojezd zvýšit. Tento motor proto doporučuji pouze těm, kteří hledají extrémní výkon. Montuji pouze lidem, kteří mají dobře seřízené kolo!

DISPLAY​

Jaký display bude nejvhodnější pro vaše kolo?

Displej je jedna z věcí, na které lze ušetřit. Každý mnou nabízený display nabízí všechny nejdůležitější funkce. Rozdíl je pouze v možnosti uchycení na řídítka, ve vzhledu a dalších detailech.

Máte-li na řídítkách dostatek místa, doporučujeme klasický display s označením c965, skvělý poměr cena / výkon. Pokud chcete krásný barevný display s USB na nabíjení mobilu, zakupte náš c18 display.

Nemáte-li prostor ve středu řídítek, zvolte display c500, tento displej se umísťuje na levou stranu řídítek.

Všechny naše displeje lze programovat, lze na nich změnit maximální rychlost a ukazují stav baterie..

BATERIE

Jak výkonnou baterii potřebujete?

Dojezd elektrokola je nejčastěji kladený dotaz. Nikdy to ale nelze určite přesně, záleží na nekonečně mnoha faktorech.

 

Co krátí dojezd elektrokola?

Největší žrout baterie je kopcovitý terén, pokud se udává, že dojezd baterie je např 100km ale vy jedete půlhodiny do prudkého kopce, je možné že ujedete 50km a baterie bude vybitá. Terén je proto nejdůležitější kritérium.

Seřízení kola, seřízení přehazovačky, adekvátní nafoukání pneumatik, šířka pneumatik hraje taky podstatnou roli, nebo třeba opotřebovanost řetězu.

Styl jízdy kterým jedete, pokud jedete s maximální přípomocí motoru, opět ujedete cca 70% uvedeného údaje o maximálním dojezdu, ideální pro dlouhé dojezdy je, když využíváte pro jízdu 25% výpomoc motoru a 75% vaší síly.

Péče o baterii je také zásadní, obecně platí že po každé jízdě nabíjím baterii do plna. Pokud vím, že měsíc na kole nepojedu, baterii vybiju na cca 60% a v tomto stavu baterii uchovávám. Nikdy neuchovávejte baterie v zimě.

Správným stylem jízdy lze mnohonásobně zvýšit dojezd elektrokola a naopak.

Závěrem

Nenáročnému jezdci asi postačí baterie 13Ah Dojezdy jsou přiměřené ceně. Pokud znáte terén kterým budete jezdit, snadněji si určíte, jakou baterii potřebujete. Ideální baterie je však nad 15Ah. Tyto baterie už nabízí takovou kapacitu, kterou těžko usedíte. Ono udedět v kole 100km taky není sranda. Na druhou stranu, je nepříjemné, když se Vám 10km od domu baterie vybije. Elektrokolo sice neklade velký odpor a v pohodě domů dojedete, rezerva v baterii je ale lepší pro životnost baterie, baterce totiž nesvědčí časté úplné vybití.

Koupě přestavbové sady je investice na dalších 5-10-20 let, vyplatí se tedy trochu připlatit a zakoupit výkonnější baterii.

Tip: Zeptejte se mě v emailu na všechny dostupné druhy baterií. Vše co prodávám totiž nemám na webu, často mám v záložním skladu baterie s extrémní kapacitou a cena vás mile překvapí (18-24Ah).

NABÍJEČKY​

Obvykle jsou součástí balení našich baterií!

V přestavbových sadách nabízím automaticky rychlonabíječku, pokud byste však chtěli pomalejší nabíječku,

připište mi to do zprávy při placení a já Vám vzápětí daný rozdíl v ceně doplatím převodem na Váš účet.

Rychlonabíječka vs klasická nabíječka

Rychlonabíječka nabije baterii 2,5x rychleji než obyčejná nabíječka. Vyplatí se to hlavně u vysokokapacitních baterií nad 15Ah, nebo třeba při dlouhém výletu, kdy si můžete baterii dobít např. při pauze na oběd v hospodě.

Klasická nabíječka je na druhou stranu levnější, lehčí a méně hlučná. Pro baterie 13Ah naprosto dostačující.

Rychlonabíjení je ale mnohem pohodlnější a všeobecně jej doporučujeme i pro baterie s nižší kapacitou.

Ničí rychlé nabíjení baterii?

Všechny baterie v sobě mají zabudovaný ochranný BMS modul, který je chrání před vybitím či podbitím, a který koriguje nabíjecí proud do každého článku. Díky tomuto balancovacímu modulu je jedno, zda baterie nabíjíte 2A nebo 5A nabíječkou. Články nejsou 5 A nabíjeny po celou dobu, před úplným nabitím se nabíjecí proud sníží a články dobalancují. Rychlým nabíjením tedy baterii neohrozíte, naopak zkrátíte její nabíjecí čas o polovinu.

5ah_edited.png

Stále nevíte co vybrat?

Vůbec nevadí, kontaktujte mne a já Vám velmi rád poradím s výběrem ideální sady přesně pro Vás.

EMAIL: elekola@email.cz   

Tel: 605442493

bottom of page