top of page
JAK VYBRAT JÍZDNÍ KOLO

Je obtížné si vybrat kolo, existuje totiž mnoho typu jízdních kol, každý typ má svá pro a proti, a proto vám stručně poradím které kolo se hodí do hor, na cyklostezky, silnice, do měst a podobně.
HORSKÁ KOLA
COLIS-seda_edited.png
- Do terénu i na silnici 
- Pro časté i příležitostné jezdce
- Odpružená přední vidlice pro pohodlnou jízdu
- Výhodný poměr cena/výkon
Horská kola, nebo-li MTB, jsou kola určena pro jízdu v terénu. Poradí si s lesními cestami, kameny i nerovnostmi. Mívají širší pneumatiky díky kterým si poradí s mokrem a blátem. O pohodlí se u horských kol stará odpružená vidlice. Horská kola jsou vhodná i při jízdě na silnici, ale je třeba počítat s faktem že širší pneumatiky mají vyšší valivý odpor a z toho důvodu je třeba počítat s nižší rychlostí než u silničních nebo terkingových kolech.
TREKINGOVÁ KOLA
aa_edited.jpg
- Všestranné, ideální na cesty i do mírného terénu
- Na silnice nebo do lehkého terénu 

- Zpravidla tenčí pláště
- Vhodná pro sportovní vyjížďky a dopravu do práce

Lehká konstrukce
Kola na pomezí horských a silničních kol. Nejlépe se cítí na cyklostezkách a silnicích, zvládnou ale i lehčí terén jakožto polní či lesní cestičky. Svou univerzálností se řadí mezi velmi oblíbený typ kol na celodenní vyjížďky. 
 
MĚSTSKÁ  KOLA
Výstřižek1.JPG
- Ideální na každodenní nákupy a projížďky po okolí 
- Dobře se ovládá, vzpřímený posed na kole
- Vybavena doplňky - blatník, stojánky..
- Perfektní do městského provozu 
Městská kola jsou ideální pro cesty do práce, školy či na nákupy. Snadno se ovládají a jsou pohodlná. Jsou vhodná pro seniory či uživatele s horší pohybovou schopností díky snadnějšímu nástupu. Městská kola nevyžadují skoro žádnou údržbu a mají moderní design. Nejsou určena na sport, dlouhé výlety a jízdu v terénu. Součástí městských kol jsou často košíky, stojany na odložení kabelek a tašek s nákupem.  
 SKLÁDACÍ KOLA
b.JPG
-Možnost složení a snadné přepravy v hromadné dopravě nebo v kufru vašeho auta
-Do města a kratší vyjížďky
-Do práce a na nákupy
-Snadné skladování 
Skládací kola jsou ideální na cesty po městě díky rychlého složení jej můžete snadno naložit do městské hromadné dopravy. Díky nízkého rámu je také kolo vhodné pro seniory a osoby s nižší pohybovou schopností. 
 DĚTSKÁ KOLA
a.JPG
-Vhodná na silnice, cyklostezky i do lehkého terénu
-Lehká konstrukce
-Jednoduchá a odolná
-Pro děti do 14 let
Dětská kola jsou lehká, velice dobře ovladatelná a díky odolné konstrukci vydrží i četné pády. Vyrábí se v mnoha barevných provedeních ze kterých si vaše děti zaručeně vyberou. Při výběru kola se zaměřte na jeho velikost. Děti rychle rostou, proto volte první kolo o něco větší, aby dítěti déle vydrželo. 
JAK VYBRAT VELIKOST RÁMU KOLA
Velikost rámu je nejčastěji udávaná v palcích nebo velikostech S, M, L, XL. U silničních kol se velikost označuje obvykle v centimetrech. Jak správně vybrat vhodnou velikost podle výšky postavy prozrazuje tabulka:
ko.JPG
VELIKOSTI RÁMU PRODĚTSKÁ KOLA
KOKOS.JPG
JAK VYBRAT VELIKOST KOL

Při výběru MTB si můžete zvolit tři rozměry kol, 26", 27,5" nebo 29". Jejich charakter určují zejména tyto tři vlastnosti: hmotnost samotného kola, jeho schopnost překonávání překážek a trakce či přilnavost. S každým rozměrem se pojí výhody a nevýhody, proto budete muset v určitém ohledu přistoupit ke kompromisům, ať už si vyberete kterýkoli z nich.
Stále více horských cyklistů preferuje největší, tedy 29" kola. Nejsnadněji zdolávají díry a kameny, na jedno šlápnutí ujedou největší vzdálenost a díky největšímu objemu pláště bude vaše jízda pohodlná a málo namáhavá. Vzhledem k větším kolům bude vaše těžiště ležet níže, proto také pojedete stabilněji než na 26" kole. 27,5" rozměr nabízí benefity 29" kol, je ale vhodnější i pro postavy pod 170 cm, zejména tedy ženy.

-Postavy 140–180 cm – 27,5" kola

-Postavy 170 – 200 cm – 29" kola

Záleží-li vám tedy nejvíce na průchodnosti terénem, volte větší rozměry. Lépe zdolávají nerovnosti a přináší zvýšenou trakci a přilnavost. 

KOMFORT
RYCHLOST

Nevýhodou větších kol je ale jejich vyšší hmotnost, která se nejvíce projevuje při zrychlování. Při něm budete muset vynakládat o něco větší sílu, abyste se rozjeli. V tomto ohledu naopak vynikají 26" kola. Pokud tedy chcete být při rozjíždění mrštnější a rychlejší, nejmenší rozměr bude pro vás nejvhodnější.

-27,5" kola jsou o 5 % těžší než stejně kvalitní 26" kola

-29" kola jsou o 12 % těžší než stejně kvalitní 26" kola

SHRNUTÍ

29" palcová kola jsou tedy nejlepší na zdolávání nerovností a pohodlí při jízdě.

Kola s 26" rozměrem se vám bude nejlépe zrychlovat. Excelují na trasách plných zatáček, kde je nutné neustále akcelerovat a měnit směr.

Kompromisem jsou pak 27,5" kola. Nerovnosti překonávají téměř stejně snadno jako 29" kola a v akceleraci jsou na tom velmi podobně kolům 26".

VÝBRĚR KOLA PRO PŘESTAVBU NA ELEKTROKOLO
  1. RÁM KOLA: Hlavní podmínkou při výběru Vašeho kola pro přestavbu je, aby rám nebyl z karbonu. Karbonová kola začínají na 30tis Kč, máte-li tedy kolo levnější, pravděpodobně budete mít rám hliníkový, ocelový, nebo duralový a ty jsou pro přestavbu vhodné.

  2. UMÍSTĚNÍ BATERIE: Dalším limitem může být umístění baterie, dámské kola se sníženým rámem nemusí být dostatečně velké pro umístění vysokokapacitních baterií 20Ah+. Umíme to ale takřka vždy vyřešit ke spokojenosti zákazníka. Baterii lze umístit například na zadní nosič, nebo na rámovou trubku. U pánských rámů bývá občas s umístěním baterie problém u celoodpružených kol. Občas se zde vejdou i 20Ah+ baterie, občas maximálně baterie do kapacity 17,5Ah. Umítění baterie vždy prokonzultujeme u nás v dílně.

  3. ROZMĚR STŘEDU: Občas se objeví kola, které mají atypický rozměr v oblasti středového složení. Ideální rámy jsou ty rozměrem 68-73mm. Máte-li kolo PressFit s rozměry 88-93mm nebo Fatbike, Snowbike s atypickými rozměry 100-120mm, vše lze řešit, problém to nebude, pouze se to musí řešit individuálně.

STŘEDOVA_OSA_1.png
bottom of page